Panasonic Electronic Components ECQ-E12224KE
ECQ-E12224KE picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12224KE
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E12224KE.pdf
Availability of ECQ-E12224KE
QUANTITY
ECQ-E12224KE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12224KE
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12224KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.571" W (31.00mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12224KE
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12224KE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12224KE Details Description
Related parts for ECQ-E12224KE
IC POT DGTL 2.5K 256POS 10-MSOP datasheet.pdf
MODULE XFRMR ETHERNET LAN 40SOIC datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CURR-LIM SW SNGL PROG 12-TQFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 160A DO205AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 160POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf