Panasonic Electronic Components ECQ-E1225KF3
ECQ-E1225KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1225KF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1225KF3.pdf
Availability of ECQ-E1225KF3
QUANTITY
ECQ-E1225KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1225KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1225KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.276" W (18.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1225KF3
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1225KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1225KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E1225KF3
POT 1M OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 1A 30V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 24M datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC6416 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf