Panasonic Electronic Components ECQ-E12273KFB
ECQ-E12273KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E12273KFB
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 1.25KVDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E12273KFB.pdf
Availability of ECQ-E12273KFB
QUANTITY
ECQ-E12273KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E12273KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E12273KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E12273KFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E12273KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E12273KFB Details Description
Related parts for ECQ-E12273KFB
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 860MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
13+13 WAY ES/BORE F CRIMP W/JS datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 32POS 10" CBL datasheet.pdf