Panasonic Electronic Components ECQ-E1395JFA
ECQ-E1395JFA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1395JFA
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1395JFA.pdf
Availability of ECQ-E1395JFA
QUANTITY
ECQ-E1395JFA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1395JFA
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1395JFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1395JFA
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1395JFA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1395JFA Details Description
Related parts for ECQ-E1395JFA
SWITCH SIGNAL IND RND YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 2.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO213AB datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
ARDUINO PROTOSHIELD datasheet.pdf
FEP HI VOLT #24 18KV 100 FT CL datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf