Panasonic Electronic Components ECQ-E1475JFA
ECQ-E1475JFA picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1475JFA
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1475JFA.pdf
Availability of ECQ-E1475JFA
QUANTITY
ECQ-E1475JFA Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1475JFA
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1475JFA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1475JFA
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1475JFA Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1475JFA Details Description
Related parts for ECQ-E1475JFA
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC QUAD BISTABLE LATCH 16SO datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SCKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BOARD TOUCHPANEL CTRLR PROTO datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf