Panasonic Electronic Components ECQ-E1564JF
ECQ-E1564JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1564JF
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1564JF.pdf
Availability of ECQ-E1564JF
QUANTITY
ECQ-E1564JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1564JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1564JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.469" (11.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1564JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E1564JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1564JF Details Description
Related parts for ECQ-E1564JF
CONN STRAIN RELIEF 22POS 2MM IDT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS M-F 0.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 900FPBGA datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 20V 4USOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf