Panasonic Electronic Components ECQ-E1564JF3
ECQ-E1564JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1564JF3
Brief Description
CAP FILM 0.56UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1564JF3.pdf
Availability of ECQ-E1564JF3
QUANTITY
ECQ-E1564JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1564JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1564JF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.626" (15.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1564JF3
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1564JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1564JF3 Details Description
Related parts for ECQ-E1564JF3
IC REG LDO 1.8V 80MA SOT23-6 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC RADIO SIGNAL PROC 44-QFP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
MOD IGBT 600V 50A POWIR 34 datasheet.pdf