Panasonic Electronic Components ECQ-E1825KFB
ECQ-E1825KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E1825KFB
Brief Description
CAP FILM 8.2UF 10% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E1825KFB.pdf
Availability of ECQ-E1825KFB
QUANTITY
ECQ-E1825KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E1825KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E1825KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance8.2µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E1825KFB
Related LinksECQ-E1, ECQ-E1825KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E1825KFB Details Description
Related parts for ECQ-E1825KFB
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 8POS GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES 24.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.2W 24V datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 16-14AWG TIN PIDG datasheet.pdf
500 mA, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf