Panasonic Electronic Components ECQ-E2104RKF
ECQ-E2104RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2104RKF
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2104RKF.pdf
Availability of ECQ-E2104RKF
QUANTITY
ECQ-E2104RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2104RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2104RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.228" W (10.30mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.528" (13.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2104RKF
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2104RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2104RKF Details Description
Related parts for ECQ-E2104RKF
IC OPAMP INSTR 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 125VAC 2SMD datasheet.pdf