Panasonic Electronic Components ECQ-E2153RJF
ECQ-E2153RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2153RJF
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2153RJF.pdf
Availability of ECQ-E2153RJF
QUANTITY
ECQ-E2153RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2153RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2153RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2153RJF
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2153RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2153RJF Details Description
Related parts for ECQ-E2153RJF
CONN RECEPT 10POS W/SOCKT SOLDER datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2MSPS DIFF 48-LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 4X100GHZ 120KKM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 9C P 3" WHT NI datasheet.pdf