Panasonic Electronic Components ECQ-E2154JF
ECQ-E2154JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2154JF
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2154JF.pdf
Availability of ECQ-E2154JF
QUANTITY
ECQ-E2154JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2154JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2154JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.465" (11.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2154JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E2154JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2154JF Details Description
Related parts for ECQ-E2154JF
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 15PS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 10V 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 41POS SMD R/A datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf