Panasonic Electronic Components ECQ-E2154KB3
ECQ-E2154KB3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2154KB3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2154KB3.pdf
Availability of ECQ-E2154KB3
QUANTITY
ECQ-E2154KB3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2154KB3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2154KB3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.248" W (7.90mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.638" (16.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2154KB3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2154KB3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2154KB3 Details Description
Related parts for ECQ-E2154KB3
IC 12-BIT CMOS MULT D/A 20-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LH79524 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.090" datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
WIRE PIN KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 4V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 36A SO8FL datasheet.pdf