Panasonic Electronic Components ECQ-E2154KF9
ECQ-E2154KF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2154KF9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2154KF9.pdf
Availability of ECQ-E2154KF9
QUANTITY
ECQ-E2154KF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2154KF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2154KF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.622" (15.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2154KF9
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2154KF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2154KF9 Details Description
Related parts for ECQ-E2154KF9
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS R/A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.75K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf