Panasonic Electronic Components ECQ-E2155JF3
ECQ-E2155JF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2155JF3
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2155JF3.pdf
Availability of ECQ-E2155JF3
QUANTITY
ECQ-E2155JF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2155JF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2155JF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.858" (21.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2155JF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2155JF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2155JF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2155JF3
RES TEMP SENS 56 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS DUAL R/A 15GOLD datasheet.pdf
FILTER SAW 881.5/1960MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 X,RD,RD,RD TINT datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 665MA 470 MOHM datasheet.pdf
BACKPLANE CONNECTOR KIT datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf