Panasonic Electronic Components ECQ-E2183JB3
ECQ-E2183JB3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2183JB3
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2183JB3.pdf
Availability of ECQ-E2183JB3
QUANTITY
ECQ-E2183JB3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2183JB3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2183JB3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.169" W (7.90mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)