Panasonic Electronic Components ECQ-E2183JBB
ECQ-E2183JBB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2183JBB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2183JBB.pdf
Availability of ECQ-E2183JBB
QUANTITY
ECQ-E2183JBB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2183JBB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2183JBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.169" W (7.90mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2183JBB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2183JBB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2183JBB Details Description
Related parts for ECQ-E2183JBB
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2048BIT UNSAWN WAFER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 16A ITO220AC datasheet.pdf
ATP TOOLING KIT W/ SPACERS datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 3/16-6" BL datasheet.pdf
CAP CER 160PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8051 8KB QFN20 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf