Panasonic Electronic Components ECQ-E2183KB3
ECQ-E2183KB3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2183KB3
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2183KB3.pdf
Availability of ECQ-E2183KB3
QUANTITY
ECQ-E2183KB3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2183KB3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2183KB3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.169" W (7.90mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2183KB3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2183KB3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2183KB3 Details Description
Related parts for ECQ-E2183KB3
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 1.0K OHM 10.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 14POS-14POS SOCKET 6M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 765MA 140 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf