Panasonic Electronic Components ECQ-E2224JFB
ECQ-E2224JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2224JFB
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2224JFB.pdf
Availability of ECQ-E2224JFB
QUANTITY
ECQ-E2224JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2224JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2224JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2224JFB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2224JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2224JFB Details Description
Related parts for ECQ-E2224JFB
IDC CABLE - MKC40A/MC40G/MKC40A datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
TWEEZER 5.12" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CONN 50POS RECEPT datasheet.pdf