Panasonic Electronic Components ECQ-E2394KF3
ECQ-E2394KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2394KF3
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2394KF3.pdf
Availability of ECQ-E2394KF3
QUANTITY
ECQ-E2394KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2394KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2394KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.193" W (18.50mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2394KF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2394KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2394KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2394KF3
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR HEX 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
8379-2 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 16POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf