Panasonic Electronic Components ECQ-E2394KF3
ECQ-E2394KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2394KF3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2394KF3.pdf
Availability of ECQ-E2394KF3
QUANTITY
ECQ-E2394KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2394KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2394KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.193" W (18.50mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2394KF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2394KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2394KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2394KF3
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 4K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13.79V 500MW SOD80 datasheet.pdf