Panasonic Electronic Components ECQ-E2394RJF
ECQ-E2394RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2394RJF
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2394RJF.pdf
Availability of ECQ-E2394RJF
QUANTITY
ECQ-E2394RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2394RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2394RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.193" W (18.50mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2394RJF
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2394RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2394RJF Details Description
Related parts for ECQ-E2394RJF
CONN SPLICE 1200-2600CMA THRU datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MW SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC PWM PROC 8CH DIG AUDIO 64TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Wire Wrap datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 6 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf