Panasonic Electronic Components ECQ-E2395JF
ECQ-E2395JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2395JF
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E2395JF.pdf
Availability of ECQ-E2395JF
QUANTITY
ECQ-E2395JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2395JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2395JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.433" W (26.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2395JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E2395JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2395JF Details Description
Related parts for ECQ-E2395JF
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
CONTACT CRIMP D-SUB SKT 20-30A datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 100V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf