Panasonic Electronic Components ECQ-E2473KF9
ECQ-E2473KF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2473KF9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2473KF9.pdf
Availability of ECQ-E2473KF9
QUANTITY
ECQ-E2473KF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2473KF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2473KF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2473KF9
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2473KF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2473KF9 Details Description
Related parts for ECQ-E2473KF9
CONN HOUSING RECEPT 50POS BLACK datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
HANDLE RND .187"DIA 1.00"H ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.1 OHM 5% AXL datasheet.pdf