Panasonic Electronic Components ECQ-E2473KF9
ECQ-E2473KF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2473KF9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2473KF9.pdf
Availability of ECQ-E2473KF9
QUANTITY
ECQ-E2473KF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2473KF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2473KF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.177" W (10.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2473KF9
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2473KF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2473KF9 Details Description
Related parts for ECQ-E2473KF9
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 117 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 48 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
CONN RING 14.5 AWG #2 STRIP datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 3.3MM DL TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf