Panasonic Electronic Components ECQ-E2473KS
ECQ-E2473KS picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2473KS
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2473KS.pdf
Availability of ECQ-E2473KS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E2473KS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2473KS
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2473KS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2473KS
Related LinksECQ-E, ECQ-E2473KS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2473KS Details Description
Related parts for ECQ-E2473KS
IC 4.13V W/PB 15% TO92-3 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.1A 8MSOP datasheet.pdf
ENCODER MOD HI TEMP 3CH 360CPR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
MCU 8BIT 32KB 16MHZ 32-LQFP datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 7GHZ INT-N 32-QFN datasheet.pdf
RES 56 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 94.4VC SOD57 datasheet.pdf
47UF 400V 16X31MM 105C 2500H datasheet.pdf