Panasonic Electronic Components ECQ-E2474KFW
ECQ-E2474KFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2474KFW
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2474KFW.pdf
Availability of ECQ-E2474KFW
QUANTITY
ECQ-E2474KFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2474KFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2474KFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.209" W (18.50mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2474KFW
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2474KFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2474KFW Details Description
Related parts for ECQ-E2474KFW
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW BAND 8 RX SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
FULL METAL HOOD 9P S40 ENT. K SC datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf