Panasonic Electronic Components ECQ-E2563JF9
ECQ-E2563JF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2563JF9
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2563JF9.pdf
Availability of ECQ-E2563JF9
QUANTITY
ECQ-E2563JF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2563JF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2563JF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.189" W (10.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max)0.508" (12.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2563JF9
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2563JF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2563JF9 Details Description
Related parts for ECQ-E2563JF9
DIODE ARRAY GP 40V 100MA MINI3 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TURNEX SR GRIP .700-.850" 8.5" datasheet.pdf
DSUB 25 M CRIMP F0 CAD datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 23MM datasheet.pdf
CABLEASSEMBLY 1.5MMMINICT 152MM datasheet.pdf
SR BTS PC 10A 12 ASY C datasheet.pdf