Panasonic Electronic Components ECQ-E2684KB3
ECQ-E2684KB3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2684KB3
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2684KB3.pdf
Availability of ECQ-E2684KB3
QUANTITY
ECQ-E2684KB3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2684KB3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2684KB3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.484" L x 0.287" W (12.30mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max)0.697" (17.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2684KB3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2684KB3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2684KB3 Details Description
Related parts for ECQ-E2684KB3
IC TX 868-928MHZ ASK/FSK 8-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 256X18 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.54 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
RES 723K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf