Panasonic Electronic Components ECQ-E2823KB
ECQ-E2823KB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2823KB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2823KB.pdf
Availability of ECQ-E2823KB
QUANTITY
ECQ-E2823KB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2823KB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2823KB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.213" W (7.90mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.378" (9.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2823KB
Related LinksECQ-E, ECQ-E2823KB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2823KB Details Description
Related parts for ECQ-E2823KB
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC VOLT MON W/RESET SOT143-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
2.54MM KK CRP TRM HSG IL 18POS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .156" datasheet.pdf
CBL FRNT MNT 4POS PLUG-WIRE .5M datasheet.pdf
C/A QSFP MPO- LC DUPLEX 8F 2.1M datasheet.pdf