Panasonic Electronic Components ECQ-E2823KB
ECQ-E2823KB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2823KB
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2823KB.pdf
Availability of ECQ-E2823KB
QUANTITY
ECQ-E2823KB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2823KB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2823KB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.213" W (7.90mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.378" (9.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2823KB
Related LinksECQ-E, ECQ-E2823KB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2823KB Details Description
Related parts for ECQ-E2823KB
POST BINDING INSUL GROUNDED BLCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
VCO 2675-2950 MHZ REDBOX datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 4CH HD 5V 48-LQFP datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING 5/16 NYLON datasheet.pdf
AXIAL OVAL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD123 datasheet.pdf