Panasonic Electronic Components ECQ-E2823KB3
ECQ-E2823KB3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2823KB3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2823KB3.pdf
Availability of ECQ-E2823KB3
QUANTITY
ECQ-E2823KB3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2823KB3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2823KB3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.213" W (7.90mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2823KB3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2823KB3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2823KB3 Details Description
Related parts for ECQ-E2823KB3
MODULE PROC FOR PIC18F8490/6490 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.33W SOT23-3 datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf
STRIP UNMARK 16 STD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5972MHZ CMOS SMD datasheet.pdf