Panasonic Electronic Components ECQ-E2823KBB
ECQ-E2823KBB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2823KBB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2823KBB.pdf
Availability of ECQ-E2823KBB
QUANTITY
ECQ-E2823KBB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2823KBB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2823KBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.213" W (7.90mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2823KBB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2823KBB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2823KBB Details Description
Related parts for ECQ-E2823KBB
CTRLR POWER SSR 240V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6A 21 MOHM SMD datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 400V DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf