Panasonic Electronic Components ECQ-E2823KBB
ECQ-E2823KBB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2823KBB
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2823KBB.pdf
Availability of ECQ-E2823KBB
QUANTITY
ECQ-E2823KBB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2823KBB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2823KBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.311" L x 0.213" W (7.90mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max)0.535" (13.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2823KBB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2823KBB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2823KBB Details Description
Related parts for ECQ-E2823KBB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D618SM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 22POS 0.5MM 4" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V D2PAK datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 115/230V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 960MA 170 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE 600V 150A HRCII-C BRIT DIM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX5R datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 76 TYPE datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 70MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
MOD RECT ASSY DOUBLER 3A 20KV datasheet.pdf