Panasonic Electronic Components ECQ-E2823KF3
ECQ-E2823KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2823KF3
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2823KF3.pdf
Availability of ECQ-E2823KF3
QUANTITY
ECQ-E2823KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2823KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2823KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.193" W (10.30mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2823KF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2823KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2823KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2823KF3
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-3 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT CUR OUT 38-QFN datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 36POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf