Panasonic Electronic Components ECQ-E2823KS
ECQ-E2823KS picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2823KS
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2823KS.pdf
Availability of ECQ-E2823KS
QUANTITY
ECQ-E2823KS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2823KS
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2823KS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2823KS
Related LinksECQ-E, ECQ-E2823KS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2823KS Details Description
Related parts for ECQ-E2823KS
RES SMD 294 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 4.0" datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf