Panasonic Electronic Components ECQ-E2824KBB
ECQ-E2824KBB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2824KBB
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2824KBB.pdf
Availability of ECQ-E2824KBB
QUANTITY
ECQ-E2824KBB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2824KBB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2824KBB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.602" L x 0.248" W (15.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2824KBB
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2824KBB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2824KBB Details Description
Related parts for ECQ-E2824KBB
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 450000UF 25V SCREW datasheet.pdf
MALE JACKSCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC LOAD DUMP REV V PROT 12TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 12V LED AMBER datasheet.pdf