Panasonic Electronic Components ECQ-E2824KF3
ECQ-E2824KF3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2824KF3
Brief Description
CAP FILM 0.82UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2824KF3.pdf
Availability of ECQ-E2824KF3
QUANTITY
ECQ-E2824KF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2824KF3
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2824KF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.82µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2824KF3
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2824KF3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2824KF3 Details Description
Related parts for ECQ-E2824KF3
FLEX CABLE - AFF20A/AF20/AFF20A datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 27 OHM 0404 datasheet.pdf
HEADER 31POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 800MA 186 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf