Panasonic Electronic Components ECQ-E4103KFB
ECQ-E4103KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4103KFB
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4103KFB.pdf
Availability of ECQ-E4103KFB
QUANTITY
ECQ-E4103KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4103KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4103KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.169" W (10.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.488" (12.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4103KFB
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4103KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4103KFB Details Description
Related parts for ECQ-E4103KFB
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 4SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 16POS datasheet.pdf