Panasonic Electronic Components ECQ-E4103KZ
ECQ-E4103KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4103KZ
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4103KZ.pdf
Availability of ECQ-E4103KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E4103KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4103KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4103KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.532" L x 0.177" W (13.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4103KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E4103KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4103KZ Details Description
Related parts for ECQ-E4103KZ
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 110V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 55D SOL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS datasheet.pdf