Panasonic Electronic Components ECQ-E4103KZ
ECQ-E4103KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4103KZ
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4103KZ.pdf
Availability of ECQ-E4103KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E4103KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4103KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4103KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.532" L x 0.177" W (13.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.413" (10.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4103KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E4103KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4103KZ Details Description
Related parts for ECQ-E4103KZ
TRIMMER 25K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 15POS HSG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
WHP80 80W PREHEAT PLATE 24V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf