Panasonic Electronic Components ECQ-E4104JF
ECQ-E4104JF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4104JF
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E4104JF.pdf
Availability of ECQ-E4104JF
QUANTITY
ECQ-E4104JF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4104JF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4104JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.248" W (12.00mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4104JF
Related LinksECQ-E, ECQ-E4104JF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4104JF Details Description
Related parts for ECQ-E4104JF
VARISTOR 390V 4.5KA DISC 16MM datasheet.pdf
PHOTOINTER OPIC SLOT 5MM W/CONN datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
TOP MOUNT 8 OUTLET NPN 20M datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf