Panasonic Electronic Components ECQ-E4105JFW
ECQ-E4105JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4105JFW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E4105JFW.pdf
Availability of ECQ-E4105JFW
QUANTITY
ECQ-E4105JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4105JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4105JFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4105JFW
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4105JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4105JFW Details Description
Related parts for ECQ-E4105JFW
IC DCP QUAD 10K 64TP 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN DAUGHTER PC 6POS W/NUT INS datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8-HSOP datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF TO-8 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 34POS datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf