Panasonic Electronic Components ECQ-E4123RKF
ECQ-E4123RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4123RKF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4123RKF.pdf
Availability of ECQ-E4123RKF
QUANTITY
ECQ-E4123RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4123RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4123RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4123RKF
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4123RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4123RKF Details Description
Related parts for ECQ-E4123RKF
IC DETECTOR VOLT 4.1V ODRN 4SOP datasheet.pdf
IC DRVR LED 8X8 44-MQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
E-657-56XT RING BZD INSUL datasheet.pdf
NC-8 STOCK BAG OF 50/ datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 221K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf