Panasonic Electronic Components ECQ-E4153JF9
ECQ-E4153JF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4153JF9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4153JF9.pdf
Availability of ECQ-E4153JF9
QUANTITY
ECQ-E4153JF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4153JF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4153JF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4153JF9
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4153JF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4153JF9 Details Description
Related parts for ECQ-E4153JF9
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.26A 170 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 300KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS .049 SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN 24VDC 120X38MM 3WR datasheet.pdf