Panasonic Electronic Components ECQ-E4183KF9
ECQ-E4183KF9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4183KF9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4183KF9.pdf
Availability of ECQ-E4183KF9
QUANTITY
ECQ-E4183KF9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4183KF9
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4183KF9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4183KF9
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4183KF9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4183KF9 Details Description
Related parts for ECQ-E4183KF9
IC REG LDO 7V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK ADH LABEL 10POS 41-50 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 125V PLASTIC ROD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 250A datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 10V T/H datasheet.pdf