Panasonic Electronic Components ECQ-E4183RJF
ECQ-E4183RJF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4183RJF
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4183RJF.pdf
Availability of ECQ-E4183RJF
QUANTITY
ECQ-E4183RJF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4183RJF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4183RJF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.173" W (10.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4183RJF
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4183RJF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4183RJF Details Description
Related parts for ECQ-E4183RJF
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf