Panasonic Electronic Components ECQ-E4273JFB
ECQ-E4273JFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4273JFB
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4273JFB.pdf
Availability of ECQ-E4273JFB
QUANTITY
ECQ-E4273JFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4273JFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4273JFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.217" W (10.30mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4273JFB
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4273JFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4273JFB Details Description
Related parts for ECQ-E4273JFB
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 98POS .125 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 180W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf