Panasonic Electronic Components ECQ-E4333RKF
ECQ-E4333RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4333RKF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4333RKF.pdf
Availability of ECQ-E4333RKF
QUANTITY
ECQ-E4333RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4333RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4333RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4333RKF
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4333RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4333RKF Details Description
Related parts for ECQ-E4333RKF
RES ARRAY 5 RES 1M OHM 6SIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4-20MA datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf