Panasonic Electronic Components ECQ-E4473RKF
ECQ-E4473RKF picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4473RKF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4473RKF.pdf
Availability of ECQ-E4473RKF
QUANTITY
ECQ-E4473RKF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4473RKF
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4473RKF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.524" (13.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4473RKF
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4473RKF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4473RKF Details Description
Related parts for ECQ-E4473RKF
IC REG BUCK 15V 1A TO263-5 datasheet.pdf
IC CODEC 2ADC/8DAC 24BIT 52MQFP datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP DUAL 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 5VOUT SIP SGL datasheet.pdf
CONN ASSY LC-DUP/SC-DUP GRN 3M datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HIGH SPD CARD EDGE 120 POS datasheet.pdf