Panasonic Electronic Components ECQ-E4563KZ
ECQ-E4563KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4563KZ
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E4563KZ.pdf
Availability of ECQ-E4563KZ
QUANTITY
ECQ-E4563KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4563KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4563KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.650" L x 0.236" W (16.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.532" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4563KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E4563KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4563KZ Details Description
Related parts for ECQ-E4563KZ
TVS DIODE 64.1VWM 108.15VC SMD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 8 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CLIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 4POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 300MA 850 MOHM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.310" 3/5MM 2L datasheet.pdf
4IN1 2CELL/GPS/WI-FI ANTENNA datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 25POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf